1000 lat historii w pigułce
Pierwsze wzmianki o grodzie znajdującym się w tym miejscu pochodzą z X wieku. To najstarsze i największe miasto Ziemi Kłodzkiej. Historia kłodzka jest bardzo ciekawa i zawiła. Leżące na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych, na styku różnych religii i kultur. Historia Kłodzka to historia Polaków, Czechów i Niemców.
Charakterystyczne położenie, na wzgórzu nad nad rzeką Nysą Kłodzką, uwarunkowało obronny charakter miasta.
Znakiem rozpoznawczym miasta jest twierdza górująca nad miastem. W ostatnich latach poczyniono tu wiele prac, przystosowując ją do zwiedzania. Warto odwiedzić to miejsce, wysłuchać historii. W ofercie jest także zwiedzanie noce. Ze szczytu twierdzy rozpościera się piękny widok na miasto i okolicę.
Najważniejsze budowle architektoniczne w małej skali
Warto przejść się uliczkami Kłodzka, obejrzeć zabytkowe kamieniczki, ratusz. W kłodzku znajduje się bardzo stary gotycki most wybudowany 1390 roku. Wzorowany na formie Mostu Karola w Pradze, tylko w mniejszej skali. Most zdobią kamienne rzeźby. Pod miastem znajdują się podziemia, które można zwiedzać, to Podziemna Trasa Turystyczna. Ostatnio okazało się, że legendy, jakoby pod miastem istniał labirynt podziemnych korytarzy są prawdziwe! Speleolodzy przeszukali podziemne systemy korytarzy i okazało się, że mają one faktycznie kilka poziomów, a najstarsze prowadzą przez zabytkowe piwnice jeszcze z czasów średniowiecznych! W ostatnich latach obserwujemy, że Kłodzko bardzo zmieniło się na plus.
Odpoczynek w malowniczej Ziemii Kłodzkiej
Powstały kawiarnie,w mieście pojawiły się kwiaty, naprawdę miło jest tu pospacerować i pozwiedzać liczne zabytki. Polecamy zrobić wycieczkę do Kłodzka pociągiem z Międzylesia.
Gdzie zjeść?
Polecamy restaurację Korona, a jeśli chcecie dobrze i szybko zjeść w rynku polecamy bar mleczny Bar Dobrze. Jeśli wybraliście się tu z dziećmi rządnymi innych atrakcji niż zabytki to pod Kłodzkiem możecie odwiedzić Minieuroland, park miniatur z placem zabaw.