Historia Jodłowa
Jedna z wyżej położonych wsi Masywu Śnieżnika (680-810 m n.p.pm). Założona została przed 1414 rokiem nad potokiem Jodłówka. Tutejsze góry porastała puszcza Jodłowa, której niewielki obszar wycięto zakładając osadę drwali. Wieś została zniszczona podczas wojen husyckich i przez ponad wiek stała opuszczona. Po około stu latach, w 1572 roku wieś ponownie została zasiedlona za sprawą braci Michała i Dawida von Tschimhausów.
Ciekawostki o wsi
W XVIII wieku było tu już tylu mieszkańców, że potrzebna była szkoła i kościół, które wybudowano w centrum wsi,
Kościół św. Jana Chrzciciela (1756) wybudowany w stylu barokowym stoi do dziś, wart odwiedzenia, w środku znajdują się ciekawe drewniane empory, ambona z koszem, chór. Przy kościele znajduje się cmentarz z pięknymi poniemieckimi nagrobkami, otoczony kamiennym murem. Do kościoła dojdziecie idąc niebieską ścieżką dydaktyczną zaczynającą się przy naszej furtce.
W XVIII wieku po okresie wojen śląskich, wieś przeżywała renesans gospodarczy, oparty na przemyśle tkackim. Wieś była dobrze rozwinięta, posiadała chałupnicze warsztaty tkaczy, olejarnię, młyn wodny i szkołę a we wsi na początku XIX wieku mieszkało około 700 osób, w tym 150 tkaczy. Po wojnach napoleońskich, w połowie XIX wieku wieś przeżywała kryzys spowodowany rewolucją przemysłową i upadkiem tkactwa. W 1827 roku wieś i okolice nawiedziło trzęsienie ziemi, które zniszczyło młyn i olejarnię.